Committees of the Institute

Academic Planning Council

  • Chair: Paul Robbins, Director
  • Arts & Humanities: Elizabeth Hennessy (2020)
  • Biological Sciences: Jonathan Patz (2018)
  • Physical Sciences: Annemarie Schneider (2019)
  • Social Studies: Adrian Treves (2018) – 1-year special term
  • Director’s Appointee: Larry Nesper (2018)
  • Administrative Liaison: Ann Swenson

Culture, History and Evironment Certificate Program Committee

  • Lynn Keller, Chair
  • Rick Keyser
  • Cathy Middlecamp
  • Gregg Mitman
  • Larry Nesper
  • Amy Stambach
  • Shari Wilcox (non-voting)
  • Paul Zedler (ex-officio)

Energy Analysis and Policy Certificate Program Committee

  • Paul Wilson, Chair
  • Rob Anex
  • Alan Carroll
  • Xiaodong Du
  • Tracey Holloway
  • Bernie Lesieutre
  • Greg Nemet
  • Jonathan Patz
  • Scott Williams (academic coordinator)
  • Paul Zedler (ex-officio)

Environment And Resources Program Committee

  • Sara Hotchkiss, Chair
  • Rob Beattie
  • Anna Gade
  • Leah Horowitz
  • Marty Kanarek
  • Chris Kucharik
  • Greg Nemet
  • Mutlu Ozdogan
  • Warren Porter
  • Stephanie Tai
  • Steve Ventura
  • Paul Zedler (ex-officio)

Environmental Conservation Program Committee

  • Janet Silbernagel, Chair
  • Rob Beattie
  • David Drake
  • Tom Eggert
  • Holly Gibbs
  • Evelyn Howell
  • Tim Van Deelen
  • Alberto Vargas
  • Paul Zedler (ex-officio)

Environmental Studies Undergraduate Program Committee

  • Anna Gade, Chair
  • Samer Alatout
  • Nick Balster
  • Rob Beattie
  • Marty Kanarek
  • Becky Ryan
  • Adrian Treves
  • Steve Ventura
  • Paul Zedler (ex-officio)

Equity And Diversity Committee

  • Katarzyna Beilin, Chair
  • Anna Gade
  • Megan Kautzer
  • Cathy Middlecamp
  • Jim Miller
  • Mutlu Ozdogan
  • Adrian Treves
  • Paul Zedler

Executive Committee Of The Governance Faculty

  • Paul Robbins, Chair
  • Samer Alatout
  • Anna Gade
  • Tracey Holloway
  • Marty Kanarek
  • Lynn Keller
  • Christopher Kucharik
  • Zheng-Yu Liu
  • Cathy Middlecamp
  • Gregg Mitman
  • Greg Nemet
  • Mutlu Ozdogan
  • Jonathan Patz
  • Annemarie Schneider
  • Adrian Treves
  • Stephen Ventura
  • Dan Vimont
  • Paul Zedler

Governance Faculty

  • Paul Robbins, Chair
  • Teresa Adams
  • Samer Alatout
  • Carol Barford
  • Robert Beattie
  • William Cronon
  • Tom Eggert
  • Anna Gade
  • Holly Gibbs
  • Tony Goldberg
  • Elizabeth Hennessy
  • Tracey Holloway
  • Leah Horowitz
  • Marty Kanarek
  • Lynn Keller
  • Christopher Kucharik
  • Zheng-Yu Liu
  • Patty Loew
  • Cathy Middlecamp
  • Jim Miller
  • Gregg Mitman
  • Greg Nemet
  • Larry Nesper
  • Mutlu Ozdogan
  • Jonathan Patz
  • Annemarie Schneider
  • Nathan Schulfer
  • David Shaffer
  • Janet Silbernagel
  • Anita Thompson
  • Adrian Treves
  • Matt Turner
  • Stephen Ventura
  • Dan Vimont
  • Monica White
  • Paul Wilson
  • Paul Zedler

Instructional Committee

  • Paul Robbins, Chair
  • Carol Barford
  • Anna Gade
  • Sarah Graves
  • Sara Hotchkiss
  • Jim Miller
  • Becky Ryan
  • Anita Thompson
  • Dan Vimont
  • Shari Wilcox
  • Paul Zedler

Water Resources Management Program Committee

  • Anita Thompson, Chair
  • Jean Bahr
  • Paul Block
  • Mike Cardiff
  • Ken Genskow
  • Jim Hurley
  • Steve Loheide
  • Sharon Long
  • Ken Potter
  • Steve Ventura
  • Paul Zedler (ex-officio)